چهارشنبه 5 ارديبهشت 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی جاده تندرستی فواید دویدن در هوای سرد

 
 

چهارشنبه 13 دي 1402

فواید دویدن در هوای سرد

 
 

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد دویدن در دماهای سردتر می‌تواند باعث تقویت و تناسب اندام قلبی و عروقی شود.

کارشناسان سلامت و علوم ورزشی می‌گویند در حالی که دویدن‌های زمستانی ممکن است نیاز به لباس‌های گرم‌تر و پوشیدن کفش‌های مناسب ورزش در زمین‌های برفی و سر و لیز است، تمرینات بدنی در هوای سرد مزایایی را ارائه می‌دهند که ورزش تابستانی از آن برخوردار نیست.
مدیکال نیوز تودی گزارش داد، «دکتر جاشوا بلومگرن» متخصص پزشکی ورزشی مراقبت‌های اولیه در شیکاگو در «میدوست اوتوپدیکز» (Midwest Orthopedics) می‌گوید دویدن ورزشی مناسب برای قلب و عروق است و در زمان دویدن تقریبا از هر ماهیچه پا استفاده می کنید و بازوها را تاب می‌دهید، بنابراین اگرچه دویدن لزوما یک تمرین کامل بدنی نیست، اما ما را در زمینه دستیابی به اهداف‌مان در جهت سلامت جسمانی کمک می‌کند.
او می‌افزاید: شما از دویدن در هوای سرد یا گرم، مزایای قلبی عروقی را دریافت خواهید کرد، اما بدن برای حفظ دما در زمان دویدن در هوای سرد شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند.
بلومگرن در ادامه سخنان خود به تعدادی از تحقیقات اخیر اشاره می‌کند که مزایای دویدن در هوای سرد و چالش‌های دویدن در هوای گرم در آن‌ها مطرح شده است.
نتایج یک مطالعه‌ در سال ۲۰۲۱ نشان داد که آب و هوای گرم می‌تواند تلاش برای دویدن را دشوارتر کند یافته‌هایی که برای هرکسی که برای دویدن در دماهای سوزان می‌رود جای تعجب ندارد. اما یکی از مزایای دویدن در هوای سردتر، تقویت ذهنی و عاطفی است که به کاهش اثرات «اختلال عاطفی فصلی» (SAD) در طول ماه های زمستان کمک می‌کند. یکی از عوامل جذاب در دویدن در هوای سرد، گرمازایی است، که فرآیندی است که از طریق آن بدن گرما را در دماهای سرد تولید و حفظ می‌کند.
بلومگرن توضیح داد: بدن از نظر حفظ گرما در هوای سرد فرآیند متفاوتی را طی می‌کند، بدن به طور کلی به چیزی به نام چربی قهوه‌ای متکی است که به سوزاندن کالری کمک می‌کند. در پاسخ به سرما، بدن چربی قهوه‌ای بیشتری تولید می‌کند که در حفظ یا تولید گرما بهتر از چربی سفید است.
دکتر تریسی زاسلو، متخصص پزشکی ورزشی مراقبت‌های اولیه در موسسه «سدارز – سینایی کرلان - جوب» (Cedars-Sinai Kerlan-Jobe) در لس آنجلس و پزشک تیم فوتبال «ال ای گلکسی»، در این باره گفت که نیاز کمتری به مکانیسم خنک‌کننده بدن در هوای سرد وجود دارد که این مساله به افزایش جریان خون در بدن کمک می‌کند.
زاسلو به مدیکال نیوز تودی گفت: «در دماهای گرم، ما تعریق را به عنوان یک مکانیسم خنک‌کننده داریم این تعریق باعث انتقال خون اندام‌های مرکزی به اندام‌های جانبی می‌شود. اما در هوای سردتر، نیازی نیست که آن حجم خون را به پوست و اندام‌ها بفرستید، بنابراین حجم خون بیشتری در دسترس دارید. این به شما امکان می‌دهدبا سرعت بالا بدوید، اما ضربان قلب کمتری داشته باشید.

گرم کردن کلیدی برای دویدن در هوای سرد
دونده‌ای که معمولا در هوای معتدل‌تر یا داخل خانه روی تردمیل ورزش می‌کند، نیاز به لباس و تجهیزات خاصی ندارد او معمولا با یک لباس راحت همراه با یک جفت کفش مناسب روی تیردمیل می‌دود. با این حال، کارشناسان می‌گویند کسانی که می‌خواهند در هوای سرد بدوند و خود را از نظر قلبی و عروقی تقویت کنند، مهم‌ است که پیش از دویدن به درستی بدن خود را گرم کنند و گزینه‌های لباس مناسب را در نظر بگیرند.
زاسلو می‌گوید که هوای سرد باعث می‌شود بدن احساس سفتی کند، بنابراین خوب است که قبل از دویدن یک نرمش پویا برای گرم کردن بدن انجام دهید.
او می‌گوید: پوشیدن چند لایه لباس در هوای سرد واقعا مهم است، زیرا در ابتدا بدن‌تان سرد است و سپس با گرم شدن بدن، باید بتوانید از لباس خود کم کنید. برخی توصیه‌ها می‌گویند که ۱۵ تا ۲۰ درجه گرم‌تر از دمای واقعی لباس بپوشید، زیرا در طول دویدن تقریبا همین مقدار گرم خواهید شد.
حتی اگر عرق بدن را به طور کلی در هوای سرد عامل چندانی در نظر نگیریم، اما همچنان یک عامل است، بنابراین زاسلو توصیه می‌کند که نه تنها از چند لایه‌ لباس بپوشید، بلکه از مواد ضد رطوبت نیز استفاده کنید که عرق را از بدن دور می‌کند.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار