چهارشنبه 5 ارديبهشت 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی برف و باران زمستانی در بیش از نیمی از کشور

 
 

شنبه 14 بهمن 1402

برف و باران زمستانی در بیش از نیمی از کشور

 
 

بالاخره نخستین برف زمستانی که همه جای پایتخت را سفیدپوش کرد در یازدهمین روز از بهمن‌ماه بارید. اینستاگرام خیلی‌ها پر شد از عکس‌ها و فیلم‌هایی که حکایت از شادی مردم داشت؛ خاطراتی که زنده شد و آدم‌برفی‌هایی که درست شدند تا برای یکی دو روز بعد از تمام شدن بارش برف، به یادگار بمانند.

بارش برف و باران در استان‌های کشور از هفته گذشته آغاز شده و تا به امروز ۱۷ استان را در برگرفته است، رئیس پلیس راه کشور اعلام کرده که مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و صورت اضطرار به سفر حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.با اینکه این بارش‌ها در تعداد اندکی از روستاها و شهرها باعث انسداد جاده‌ها شده است، اما موجب سفیدپوش شدن کوه‌ها و دامنه رشته کوه‌ها همچنین پرآب شدن سدهای اغلب استان‌ها شده و نعمات فراوانی را به خصوص برای کشاورزان همراه داشته است.
اما برف همیشه برای مردم دو وجه را با خود به همراه داشته؛ زیبایی‌هایی که شادی را در دل خود دارد و زشتی‌هایی که معطلی، سرگردانی و سر خوردن حاصل آن است. لغو شدن پروازهای فرودگاه، شکسته شدن درختان، یخ‌زدگی معابر و لیز خوردن عابران و جاری و جمع‌ شدن آب فراوان در معابر شهری تنها بخشی از مشکلاتی است که پس از بارش برف و باران زیاد دردسرهایی را درست می‌کنند. اینکه مدارس تعطیل یا یکسری پل‌ها بسته می‌شوند از دیگر مواردی است که می‌توان در روزهای برفی به آن اشاره کرد.
با همه اینها، برف همیشه شور و هیجان را برای مردم به ارمغان آورده، و این بار بارش برف زمستانی که از صبح پنجشنبه (‌۱۲ بهمن ۱۴۰۲) در شهر تهران آغاز شده بود موجب خوشحالی مردم و زیبا شدن خیابان های شهر شد. بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار، بارش برف در شهر تهران آغاز شد و مردم را شاد کرد. بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون (۱۳ بهمن‌ماه) در حالی در شرایط «پاک» قرار دارد که بارش برف در برخی معابر شهر گزارش شده است.
آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۷۱ بود و کیفیت هوای پایتخت شرایط قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۵۰ و کیفیت هوا در وضعیت پاک است.همچنین در پی ورود سامانه بارشی به کشور طی روزهای گذشته به کشور شاهد بارش برف در برخی نقاط شمالی تهران از صبح روز گذشته بوده‌ایم و شدت برف باعث سفیدپوش شدن برخی معابر شده است. گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود.بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا «پاک»، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا «قابل قبول (سالم) یا متوسط»، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا «ناسالم برای گروه‌های حساس»، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا «ناسالم»، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا «بسیار ناسالم» و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا «خطرناک» است.

بارش برف در برخی معابر پایتخت
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از بارش برف در برخی معابر پایتخت خبر داد. به گزارش ایسنا، سرهنگ فیروز کشیر درباره آخرین وضعیت جوی پایتخت گفت: دوباره در برخی از معابر شهری شاهد بارش برف هستیم.معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از شهروندان درخواست کرد رفت و آمد خود را مدیریت و از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.
کشیر خطاب به رانندگان هشدار داد: تجهیزات ایمنی اعم از زنجیر چرخ همراه خود داشته باشند و قبل از حرکت از آماده به کار بودن سیستم گرمایشی خودروی خود اطمینان حاصل کنند.بر اساس نقشه های ترافیکی، در بزرگراه‌های تهران-کرج و تهران-شهریار ترافیک نیمه سنگین گزارش شده است همچنین در محدوده تهران -رودهن و تهران-پاکدشت نیز ترافیک نیمه سنگین مشاهده شده است.

تداوم بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران در نقاط محتلف کشور خبر داد.صادق ضیاییان، ضمن تشریح وضعیت جوی استان‌های کشور اظهار کرد: در بیشتر مناطق کشور بارش وجود دارد. در کرمانشاه، لرستان، شمال و شرق خوزستان، جنوب و غرب اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کردستان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و ارتفاعات رشته کوه البرز خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در سواحل خزر بارش باران و در بقیه نقاط کشور نیز بارش پراکنده انتظار می‌رود، افزود: در هرمزگان، فارس، جنوب شرق کرمان، سیستان و بلوچستان رگبار باران و رعدوبرق و وزش باد شدید رخ می‌دهد.رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی شنبه (۱۴ بهمن ماه) گفت: شنبه این سامانه در نوار شرقی کشور به‌ویژه در استان‌های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات البرز شرقی فعال است و در برخی مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان سبب بارش برف و باران می‌شود سپس در اواخر وقت این سامانه از مرزهای شرقی خارج می شود همچنین صبح شنبه در برخی مناطق غرب کشور بارش پراکنده رخ می‌دهد.
ضیائیان با اشاره به وزش باد و گردوخاک در برخی نقاط کشور اظهار کرد: جمعه در نیمه شمالی فارس، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و شنبه در مرکز شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و در برخی از این مناطق گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.وی ادامه داد: یکشنبه (۱۵ بهمن ماه) فقط در برخی نقاط شمال غرب به‌ویژه جنوب آذربایجان غربی و غرب کردستان بارش برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود و در بقیه کشور آسمان صاف خواهد بود.
ضیاییان خاطرنشان کرد: دوشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) در برخی نقاط شمال غرب و غرب ارتفاعات البرز مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود. بیشینه بارش دوشنبه در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و شمال غرب کرمانشاه خواهد بود که به‌صورت بارش برف است.وی ادامه داد: از جمعه تا دوشنبه در نیمه غربی دامنه‌های جنوبی البرز و نوار شمالی و طی روزهای یکشنبه تا سه شنبه در شرق و جنوب شرق کشور افت محسوس دما پیش‌بینی می‌شود.
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضعیت هوا درباره وضعیت جوی مناطق دریایی کشور گفت: از جمعه تا یکشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود همچنین جمعه دریای خزر نیز مواج است.
وی در مورد وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران ۱۴ بهمن‌ماه صاف تا کمی ابری، گاهی شاهد وزش باد و یخبندان با حداقل دمای ۳- و حداکثر دمای ۶ درجه سانتیگراد و طی یکشنبه (۱۵بهمن‌ماه) نیمه‌ابری و مه رقیق به تدریج وزش باد و کاهش ابر در بعدازظهر وزش باد شدید با حداقل دمای ۲- و حداکثر دمای ۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. ضیاییان در پایان گفت: فردا همدان و زنجان با کمینه دمای ۷- درجه سانتیگراد سردترین و بندرعباس با بیشینه دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین مراکز استان‌ کشور گزارش شده است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
مرد تهرانی زن سابق خیانتکارش را کشت و خودکشی کرد

يادداشت
:: اجتماعی ::
استان مرکزی در انتظار مدیران کارآمد و انقلابی

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار